How to cope with stereotypes as a female pilot & enjoy feeling home around the world? Interview with Katja Jakob
23/06/2019
The Learner’s Journey
24/06/2019
Show all

Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie

Jadwiga Jośko-Ochojska, Andrzej Ochojski

Medyczny portret stresu, lęku i traumy naszkicowany przez Jagodę i Andrzeja Ochojskich w książce wydanej latem 2019 to owoc wieloletnich rozmów w pokoju o ścianach w kolorze butelkowej zielenii, przy okrągłym stoliku, pasującym do szaf bibliotecznych, których półki dosłownie uginają się pod ciężarem książek. Pokój będący świadkiem wielogodzinnych rozmów, prowadzonych przez profesor medycyny i polonistę wypełnia zapach kawy z domieszką wanilii i… atmosfera skupienia. Rozmowy interdyscyplinarne wymagają nie lada dyscypliny od rozmówców. Wszakże język medyczny jest hermetyczny i niejednokrotnie Andrzej, będący humanistą z krwi i kości zadaje wiele pytań, by się upewnić, że w rozmowie przy kawie jego rozmówczyni i małżonka w jednej osobie, profesor medycyny, Jagoda będzie używać takich słów, by książka dotarła do jak najszerszego grona czytelników.

Książkę otwiera rozdział zatytułowany “Medyczny portret stresu”, który w przystępny sposób wprowadza zarówno lekarzy, jak i zainteresowanych zagadnieniami medycyny w tematykę psychoneuroimmunologii, psychoonkologii oraz radzenia sobie ze stresem. Na przykładzie opowieści o wizycie pacjentki z nowotworem piersi, Jagoda Jośko-Ochojska podkreśla jak ważną rolę w procesie leczenia odgrywa rozmowa i jak nieodzownym jej elementem powinna być nadzieja.

A ponieważ stres nie jest zarezerwowany dla dorosłych, ale jest także udziałem dzieci, nota bene już w życiu płodowym, drugi rozdział książki autorzy poświęcili tematyce “Lęku w ciąży”. Pod koniec tego rozdziału Jagoda Ochojska opisuje między innymi historie swoich dwóch pacjentek, które w trakcie ciąży głęboko przeżywają chorobę swojego męża i swojej mamy. Pierwsza z nich mogła polegać na pomocy ze strony rodziny. Druga niestety spotkała się z murem obojętności, który pogłębił traumę i doprowadził do przedwczesnego porodu dziecka, obarczonego licznymi problemami zdrowotnymi.

Kolejne rozdziały, trzeci pod tytułem “Kat w domu” poświęcony zagadnieniu molestowania moralnego oraz czwarty – “Empatia” o inteligencji emocjonalnej, roli neuronów lustrzanych i neuronów von Economo oraz społecznym znaczeniu empatii przybliżają czytelnikom nie tylko dynamikę molestowania oraz ogromną rolę empatii, ale również obrazują powyższe zjawiska w trafnie naszkicowanych opowieściach. Empatia w zaburzonym mózgu została przedstawiona na przykładzie zachorowań, takich jak autyzm, zespół Aspergera, stwardnienie zanikowe boczne, udar mózgu oraz schizofrenia.

“Rozmowy przy kawie” nie byłyby kompletne, gdyby prof. Jagoda Jośko-Ochojska nie podzieliła się w nich swą wiedzą z dziedziny dziedziczenia traumy oraz epigenetyki. I tym razem liczne opowieści i przykłady znakomicie wyjaśniają skomplikowane zjawiska medyczne i przybliżają stan badań naukowych traumy i PTSD oraz kompleksowe procesy epigenetyczne.

Osobiście, już się nie mogę doczekać na “poszerzone” rozmowy przy kawie, tym razem w szerszym gronie i w kontekście interkulturowym, który przewija się od wielu lat w naszych rozmowach w pokoju o ścianach w kolorze butelkowej zielenii, przy stoliku, na którym stoją filiżanki ze świeżo zaparzoną kawą. Tak się cudownie składa, że autorzy powyższej książki to moja Mama i jej mąż, a mój dobry przyjaciel.

Możliwość nabycia książki oraz więcej informacji o autorach i spotkaniach autorskich https://rozmowyprzykawie.com

Sprzedaż wysyłkowa:

Krok 1.  Prosimy przesłać zamówienie na adres e- mail: ochojskiandrzej@gmail.com

  podając  hasło: Rozmowy przy kawie, adres odbiorcy, ilość zamawianych egzemplarzy.

Krok 2.Prosimy przesłać należność za zamówienie:

               50 zł   x ilość egzemplarzy  +  15 zł – koszty wysyłki

na konto bankowe:  69 1050 1344 1000 0092 3692 9296

Krok 3.  Po otrzymaniu należności wysyłamy przesyłkę, a na adres mailowy zamawiającego wysyłamy zwrotne potwierdzenie przyjęcia zamówienia, numer przesyłki i datę jej nadania.

Kontakt telefoniczny:  601 304 680 Andrzej Ochojski

Skip to toolbar